Dünyamızın Enleri Nelerdir?Acaba Neler?

DÜNYANIN EN YÜKSEK ÇAĞLAYANI – Angel Şelalesi – Venezuela

Kerepakupai Meru Şelalesi (İspanyolca: El salto Ángel), Venezuela’da bulunan dünyanın en yüksek çağlayanıdır. National Geographic ekibi tarafından 1949 yılında yapılan resmî ölçüme göre 979 m yüksekliğindedir.

Şelaleyi, 20. yüzyılın başlarında, kâşif Ernesto Sánchez La Cruz keşfetmiştir. Batı dünyası ise ancak 1935’te Amerikalı pilot Jimmie Angel sayesinde bu şelalenin varlığını öğrenmiştir. Angel, değerli taşlar aramak amacıyla 1933 yılında çıktığı yolculukta şelaleyle karşılaşır.[2] Şelalenin güzelliğini karısı ve iki arkadaşıyla da paylaşmak isteyen Angel’ın tekrar gelişinde kullandığı uçak, yerlilerin Şeytan Kanyonu dediği Auyan tepesine düşer. Angel, karısı ve iki arkadaşı, 11 gün süren çetin bir mücadelenin ardından küçük bir kasabaya iner. Onların bindiği uçak ise tam 33 yıl sonra tepeden helikopter yardımıyla kaldırılarak Maracay’daki Aviation Müzesi’nde sergilenir. Şeytana meydan okuyan uçuşuyla Angel, Venezuela’nın efsanesi haline gelir.

Şelalenin suları, en uç noktadan tabana doğru düşerken 807 metre boyunca hiçbir engele çarpmadan ilerler. Doğa bilimciler bu olayı “serbest düşüş” olarak tanımlar. 807’inci metreden sonra kaya çıkıntısına çarpan suların yolculuğu bir süre daha devam eder ve 979’uncu metrede sona erer. Sisli bir görüntüye sahip olan şelalenin suları, kuzeye doğru yol alarak Churun Nehri’ne karışır.

DÜNYANIN EN YÜKSEK DAĞI – Himalaya Dağları

Himalaya Dağları, dünyanın en büyük ve en yüksek sıradağlarıdır. Asya’nın orta güney kısmında, doğu batı doğrultusunda uzanır. Dünyanın en yüksek zirvesi Everest’i (8850 m.) içine alır. Everest Tepesi, Nepal ile Tibet (Çin) sınırında yer alır. Everest tepesi Nepal’in sınırları içersindedir. Himalayalar, levha tektoniği kuramına göre, iki kıtasal levhanın yani Hindistan levhası ve Asya levhasının çarpışması sonucu oluşmuştur ve bu oluşum halen devam etmektedir.

Pakistan, Hindistan, Çin, Nepal ve Butan’ dan geçen 2400 km uzunluğundaki Himalaya dağ zincirinin buzulları, Asya’ nın 9 büyük nehrini besliyor. 1,3 milyar insan, bu su yollarına bağımlı olarak yaşıyor. Verilere göre ise Himalayalarda sıcaklıklar, son 30 yıl içinde on yılda bir 0,6 ile 0,15 derece artmakta ve sıcaklıkların artmaya devam etmesi halinde 50 yıla kadar buzul ve karların tamamen erimesi bekleniyor.

DÜNYANIN EN BÜYÜK ÇÖLÜ – (En büyük cıcak çölü:Sahra Çölü ve En büyük soğuk çölü:Antartikadır)

Sahra Çölü ya da Büyük Sahra Çölü, dünyanın en büyük sıcak çölü olup, Afrika’nın kuzeyinde, kıtanın ortası ile kuzeyini ayıran 9.000.000 km² büyüklüğünde dev bir çöldür. En büyük soğuk çöl ise Antarktika’dır. Sahra sözcüğü Arapça’daki “sahara” sözcüğünden gelme olup “çöl” anlamındadır.

2,5 milyon yıl yaşındadır. Yüzölçümü büyüklüğü Amerika Birleşik Devletleri’ni kaplayacak kadardır. Atlas Okyanusu kıyılarından Kızıldeniz kıyılarına kadar uzanır.

Erg adı da verilen kum çölü, genel kanının tersine bütün çölün yalnızca beşte birini kaplar. Onun dışında kalan yerler kaya ve molozlardan oluşur. Sahra’da Tibesti ve Ahaggar gibi, yükseklikleri 3.265 m’yi bulan dağlar da vardır. Buraları görece daha çok yağış alan ve göçebelerin yazın konaklamalarına elverişli yerlerdir. Buna karşılık Sahra’nın bazı yerlerine arka arkaya 10 yıl yağmur düşmediği olur. Yağışlar, mineralleri yıkayıp götürmediği ve bitkiler onları tüketmemiş olduğu için, çölün zemini mineral besinler açısından çok zengindir. Bunun için, uzun süreli kuraklığı atlatmayı beceren tohum taneleri kısa ve güçlü sağanaklar biçiminde yağan ilk yağmurlarda hemen kök salıp çiçek açar ve birkaç gün içinde olgunlaşır. Mineral bakımında zengin bu tabaka rüzgalarla dünyanın dört bir yanına dağılarak buradaki toprakları da zenginleştirir. Örneğin aslında toprağı mineral bakımında çok fakir olan Amazon bölgesi bu mineral takviyesi ile bitkiler için gerekli besini sağlar.Sahra çölünün batı kıyılarının iklimi iç kesimlerinden farklıdır.Bu sahalar nemli tropikal hava kütlesinin etkisi altındadır.Sahra çölünün batı kıyısının yıllık sıcaklık ortalaması 18 °C olup iç kesimlerden 5 °C daha düşüktür. Yine bu sahalarda karalardan denize doğru esen rüzgarlar ile üstte bulunan su kütlesi akıntılarla uzaklaşır ve altta bulunan soğuk su yüzeye çıkar.Ekvatora doğru yönelen bu soğuk su akımına humbolt ve benguela soğuk su akıntısı denir.İşte bu soğuk su akıntısı bi taraftan söz konusu bölgelerde sislerin oluşumunu sağlarken diğer taraftan havanın serinlemesine yardımcı olur. Sahra Çölü’nde ilk kez 18 Şubat 1979 tarihinde kar yağmıştır.

DÜNYANIN EN BÜYÜK YANARDAĞI – Karymsky Volkanı

Karymsky (Rusça: Карымская сопка, Karymskaya sopka) Kamçatka Yarımadası, Rusya bir stratovolcano olduğunu. Bu Kamçatka doğu volkanik bölgesi, simetrik bir stratovolcano erken Holosen sırasında oluşan 5 km çapında bir kaldera içinde inşa edilen en aktif yanardağ olduğunu. Çok koni lav ile örtülü olduğunu az 200 yaşında akar. Tarihi patlamaları veya vulcanian-strombolian vulcanian zirvesinde krater orta derecede patlayıcı aktivite ve zaman zaman lav akıntıları ile olmuştur.Volkanın krater gölü zamanlar dünyanın en büyük doğal su yerler, ama son zamanlarda patlama beri, göl dünyanın en büyük asit su gölü haline getirilmiştir. volkan gazlar çok toksin içeren bu göl ne o anda yapılır.

DÜNYANIN EN BÜYÜK MAĞARASI – Carlsbad Mağarası

Carlsbad Mağaraları Ulusal Parkı, ABD Ulusal Parkı Guadalupe Dağları güneydoğu New Mexico bulunmaktadır. en ziyaretçiler için parkın ana çekim göstermek mağara, Carlsbad Caverns olduğunu. Doğal giriş veya asansör (herkes için çıkışına) doğrudan Underground yemek odası üzerinden kendi mağara ziyaret edebilirsiniz zammı bazı 750 feet (230 m) altında.

Park Ulusal Tarihi Yerler üzerine iki giriş: Caverns Historic District ve Rattlesnake Springs Historic District [1] var. Parkın yaklaşık üçte ikisi kenara bir vahşi hayat alanı olarak, habitat yapılacak bir gelecek değişiklikleri sağlamak için yardımcı ayarlandı.

Peak ziyareti genellikle Anma Günü ve Temmuz Dördüncü aşağıdaki haftasonları oluşur. Parkın girişinde US Highway bulunan 62/180 yaklaşık 18 mil (29 km) Carlsbad, New Mexico güneybatısında. Park Junior Ranger Programımıza dahildir.
Carlsbad Caverns büyük bir mağara odası dahil, Big Odası, yaklaşık 4000 feet (yaklaşık 1219 m) uzunluğunda, 625 feet (190,5 m) genişliğinde ve 350 feet (yaklaşık 107 m) en yüksek noktası yüksek olan bir doğal kireçtaşı odası. Kuzey Amerika’nın en büyük üçüncü oda ve yedinci dünyada büyük. Dünyanın en büyük Sarawak Odası Malezya bulunuyor.


Devamı gelecek…

Reklamlar
Bu yazı İlginçler içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s